چطور دانش آموزانی با انگیزه داشته باشیم؟

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

چطور دانش آموزانی با انگیزه داشته باشیم؟

 

به صورت کلی انگیزش چه از نوع درونی و چه از نوع بیرونی نقش بسیار مهمی در موفقیت دانش آموزان در مراحل مختلف تحصیل دارد و نقش معلمان در ایجاد انگیزه برای دانش آموزان امری حیاتی است. در این مطلب قصد داریم به ایده هایی بپردازیم که به بهبود انگیزه در میان دانش آموزان کمک خواهد کرد. 

ایده هایی ساده برای بهبود انگیزه در میان دانش آموزان

انگیزه

دادن یک حس کنترل به دانش آموزان

همیشه خاطره ای که همه ما از معلم و کلاس درس داریم کنترل شدن از طرف معلم هست. این روش همیشه جواب نمیده. اجازه بدیم به دانش آموزان که خود کنترل برخی موارد را در دست بگیرند. مثلا به دانش آموزان اجازه دهید که گاهی اوقات خودشان تکالیف خود را مشخص کنند. این حس انگیزه را در آن ها زنده نگه میدارد چرا که احساس کنترل شدن نمی کنند. 

ایجاد محیط بدون تهدید

در حالی که همه میدانیم که هر فردی از کودکی باید این مورد را یاد بگیرد که مسئولیت کارهایی که انجام داده را برعهده بگیرد ولی نکته مهم این است که تهدید کردن دانش آموزان به دلیل انجام کار نادرست صحیح نیست. بلکه باید از روش تقویت مثبت به جای تهدید استفاده کرد. وقتی معلمان یک محیط امنی برای دانش آموزان ایجاد کنند،اعتقادشان نسبت به توانایی هایشان را تقویت کنند و اینکه خیلی نتیجه محور با دانش آموزان برخورد نکنند انگیزه  در وجود آن ها بیشتر خواهد شد. یکی از بدترین آسیب ها برای دانش آموزان، بحث نتیجه محوری است که سبب آسیب های فراوانی می شود که متاسفانه نه تنها معلمان بلکه والدین نیز یکی از عاملان ایجاد این مشکل در فرزندانشان هستند. 

تغییر موقعیت مکانی

مغز انسان عاشق چیزهای جدیده. سعی کنید از برگزاری کلاس در یک محیط تکراری خودداری کنید. گاهی برای تحقیق دانش آموزان را به کتابخانه ببرید. گاهی برای یادگیری برخی مباحث آن ها را به طبیعت یا یک بازدید عملی ببرید. همه ما از دوران کودکی خود به یاد داریم که دوست داشتنی ترین زمان ها در مدرسه اردو رفتن یا زمانی بود  که کلاس در محیطی خارج از مدرسه تشکیل میشد. این انگیزه یادگیری را در دانش آموزان تقویت می کند. 

ارائه تجربیات متفاوت 

همه دانش آموزان به یک صورت یکسان به درس ها پاسخ نمی دهند. برای برخی کارهای دستی جالب تر است. برخی دیگر ممکن است علاقه مند به خواندن کتاب یا حتی کار گروهی باشند. به منظور داشتن دانش آموزان با انگیزه بهتر است که روش تدریس شما متناسب با علایق دانش آموزان باشد. 

انگیزه

با هیجان تدریس کنید!

همیشه معلم هایی که با هیجان و نشاط هستند بیشتر دانش آموزان را به وجد می آورند. چرا که اگر شما با انرژی باشید این انرژی سبب ایجاد انگیزه در آن ها برای یادگیری می شود. معلم های بی انگیزه دانش آموزان بی انگیزه تربیت خواهند کرد! همه ما از هم نشینی با آدم های پر انرژی بیشتر لذت می بریم تا افرادی که حوصله ندارند و بی انرژی هستند.

وجود سرگرمی داخل کلاس

دیگر روش های گذشته نتیجه بخش نیست. مدرسه فقط جایی برای درس خوندن نباید باشه بلکه در کنار درس باید سرگرمی برای دانش آموزان ایجاد کرد. گاهی اوقات ترتیب دادن یک برنامه شاد و خنده دار میتونه در تقویت تعامل و انگیزه برای درس خواندن موثر باشه!

انگیزه

جایزه دادن

همه ما از گرفتن جایزه خیلی خوشحال میشیم. لازم نیست جایزه ها خیلی خاص باشند یه پیتزا یا تماشای یک فیلم مورد علاقه یا چیزهای مختلفی که هر دانش آموز دوست داره میتونه خیلی انگیزه بخش باشه.

برگزاری مسابقه

برگزاری مسابقه در بین دانش آموزان از  یک طرف باعث ایجاد نشاط میشه از طرفی انگیزه برای حضور فعال در کلاس را افزایش میده.

 

استاد سلام مرجع تخصصی تدریس خصوصی، برگزار کننده دوره های آموزشی و کلاس آنلاین مهرماه همراه باشماست تا سال تحصیلی پر انرژی را آغاز کنید.

تدریس خصوصی,کلاس آنلاین,دوره های آموزشی,...
نویسنده : پشتیبان استاد سلام بازدید : 16 تاريخ : يکشنبه 25 شهريور 1397 ساعت: 12:44

لینک دوستان

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :

close
تبلیغات در اینترنت