روز پزشک

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

چکیده : روز پزشک روز پزشک اول شهریور همزمان با زادروز ابوعلی س... با عنوان : روز پزشک بخوانید :

 

روز پزشک

 

 

روز پزشک

 

اول شهریور همزمان با زادروز ابوعلی سینا ، به قول جورج سارتن " بزرگ ترین دانشمند علم پزشکی " به پاس گرامیداشت این دانشمند بزرگ از پزشکان تجلیل خواهد شد .
ابوعلی سینا حکیم ، فیلسوف و دانشمند بزرگ ایرانی که  غربی ها او را به اسم  Avicenna  می شناسند . او در سال 359 هجری شمسی در بخارا ، ازبکستان کنونی به دنیا آمد هوش سرشار وی از کودکی او را متفاوت کرده بود به طوری که قدرت حافظه بوعلی سینا باعث شد که کل قرآن را در سن 10 سالگی حفظ و بر آن احاطه پیدا کند و در 14 سالگی از آموزگار خود پیشی گرفت وی در سن 18 سالگی به بیشتر علوم هایی که بعد ها شناخته شددند تسلط پیدا کرد . موفقیت های بعدی وی مرهون استدالالهای شخصی خودش بود ، ابن سینا بسیار پیرو فلسفه ارسطو بود و از این نظر به استادش فارابی شباهت دارد. 

 

ابو علی سینا روز پزشک


انتقال علوم یونانی توسط مسلمانان و ترجمه آثار عربی به لاتین، نخستین رنسانس یعنی تجدید حیات علمی را در جنوب اروپا سبب شد. این رنسانس در قرن دهم در سیسیل آغاز شد و در قرن دوازدهم در طُلَیطُلَه (تولدو) درخشید، سپس از آن بزودی به فرانسه رسید. دو اثر اصلی ابن سینا (شفا و قانون) وی را در اروپا به صورت استاد بی‌بدیل طب و علوم طبیعی و فلسفه درآورد.
بوعلی سینا حدود 450 اثر در طول عمرش نوشته است و حدود 240 اثر سالم به دست ما رسیده اند از نوشته های باقیمانده از ابوعلی سینا، تقریباً 200 تایش در زمینه فلسفه و پزشکی است. که مهمترین آن قانون در طب یا به اختصار قانون شاهکار ابن سینا در زمینه پزشکی است ، در وصف این کتاب همین بس که قریب هفتصد سال در بزرگترین مراکز علمی اروپا تدریس می‌شد و حتی در این دوران نیز به عنوان بخش مهمی از طب کهن در مهمترین مراکز و دانشگاه های جهان تدریس می شود. تدریس خصوصی

 

ساختار و محتوای قانون

 

این کتاب عظیم بیش از یک ‌میلیون کلمه دارد و شامل پنج بخش (کتاب) است که هریک به چند «فن»، «تعلیم»، «جمله» و «فصل» تقسیم می‌شود. پنج بخش کتاب عبارت است از: کلیات طب، ادویهٔ مفرده، امراض مخصوص اعضاء، امراض عمومی بدن، و ادویهٔ مرکبه. 
کتاب قانون را بزرگترین سند پزشکیِ جالینوسی می‌دانند، ولی مسائل نظریِ ارسطویی بر این اثر ارزشمند مسلط است.
بوعلی سینا در قانون به نکات خاصی اشاره می‌کند که پیش و حتی پس از آن دوره، به آنها توجه چندانی نمی‌شده‌است.

 

نام گذاری‌ها به نام ابن سینا

 

در سمت پنهان ماه دهانه‌ای به افتخار ابن سینا به نام وی دهانه ابن سینا نام‌گذاری شده‌است. در تهران، شیراز، مشهد و اصفهان، و همچنین؛ استانبول، هراره، بوبینی فرانسه بیمارستان‌هایی به افتخار وی نام‌گذاری شده‌اند. یک مرکز جراحی در نیویورک به افتخار وی نام‌گذاری شده‌است. در ساسکس شرقی انگلستان یک کالج طب چینی به نام وی نام‌گذاری شده‌است. در پاکستان یک کالج پزشکی به نام ابن سینا وجود دارد. در مجارستان یک کالج بین‌المللی با نام ابن سینا وجود دارد. ژورنال بین‌المللی بیوتکنولوژی به نام ابن سینا در تهران فعالیت می‌کند. پژوهشگاه ابن سینا در تهران به افتخار وی نام‌گذاری شده‌است. چندین مدرسه و مرکز آموزشی در ایران نیز به نام وی نام‌گذاری شده‌اند

تدریس خصوصی.معلم خصوصی.استاد خصوصی.,...
نویسنده : پشتیبان استاد سلام بازدید : 14 تاريخ : پنجشنبه 1 شهريور 1397 ساعت: 20:33

لینک دوستان

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :